مردم دهكده‌اي در ايتاليا براي بازگرداندن ارابه‌ي تاريخي‌شان تلاش مي‌كنند

78.JPG


مردم دهكده‌اي در ايتاليا قصد دارند، يك ارابه‌ي جنگي دوهزار و 600 ساله را كه سال‌ها پيش در اين دهكده كشف شد و اكنون در موزه‌ي متروپليتن نيويورك نگهداري مي‌شود، به اين كشور بازگردانند.

مردم يك دهكده‌ي كوچك كوهستاني در منطقه‌ي آمبريا (Umbria) كشور ايتاليا در تلاش‌اند، ارابه‌ي جنگي دو هزار و 600 ساله‌اي را كه به اين دهكده تعلق داشته است، بازگردانند. اين ارابه‌ي جنگي برنزي به حدود سال‌هاي 530 پيش از ميلاد تعلق دارد و ارزش آن حدود 155 ميليون دلار (80 ميليون پوند) برآورد شده است.
اين ارابه‌ي برنزي سال‌ها پيش توسط يك چوپان پيدا شد و او اين ارابه را براي فراهم كردن پول تعمير سقف خانه‌اش فروخت. شهردار دهكده‌اي كه اين ارابه در آن يافت شد، گفت كه من براي موزه‌ي متروپليتن بسيار متاسفم. اين ارابه‌ي جنگي برنزي به ما تعلق دارد و بخشي از هويت ما محسوب مي‌شود. اكنون قصد داريم، با انجام تظاهراتي در شهر رم، دولت ايتاليا را به گرفتن يك موضع قاطع براي بازگرداندن اين شيء وادار كنيم. مردم اين دهكده همچنين قصد دارند، اعتراض خود را نسبت به اين امر با نصب پلاكاردهايي با مضمون «ما ارابه‌مان را مي‌خواهيم» در جلوي سفارت امريكا در رم اعلام كنند. اما سخنگوي موزه‌ي متروپليتن به آسوشيتدپرس گفت، موزه اين ارابه را به قيمتي منصفانه خريده است. گرچه سخنگوي موزه اين مطالب را بيان كرد، ولي تاكنون هيچ سندي درباره‌ي خريد اين ارابه ارايه نشده است. حدود يك‌صد سال است كه اين ارابه‌ي جنگي در موزه‌ي متروپليتن نگهداري مي‌شود. مردم دهكده نيز عقيده دارند، اين ارابه به‌صورت غير قانوني از ايتاليا خارج شده است و دولت ايتاليا بايد اين شيء تاريخي را به اين كشور بازگرداند. اين ارابه در سال 1902 ميلادي توسط چوپاني به همراه دو اسكلت و دو جام شوكران كشف شد. سپس چوپان اين ارابه جنگي را به مبلغ 950 لير (كمتر از 33 پنس فعلي) به يك تاجر آهن فروخت. او با اين پول 30 كاشي سفالي براي تعمير سقف خانه‌اش خريد. تاجر نيز ارابه را به يك بانكدار فروخت و او نيز در آن زمان قصد داشت، اين ارابه جنگي را به نيويورك انتقال دهد؛ ولي دولت اين ارابه را توقيف كرد و اجازه نداد، اين شيء تاريخي از كشور خارج شود. سپس اين ارابه با استفاده از قطار به پاريس قاچاق شد و به مبلغ 250 هزار لير به موزه‌ي متروپليتن فروخته شد.
دولت ايتاليا به‌تازگي ليستي را با دولت آمريكا براي بازگرداندن 21 شيء تاريخي متعلق به ايتاليا كه در موزه‌ي متروپليتن قرار دارند، ارايه كرده است. نام اين ارابه نيز در اين ليست است؛ ولي بسيار خوشبينانه به‌نظر مي‌رسد كه با استفاده از اين روش اين اشياي تاريخي به ايتاليا بازگردانده شوند

/ 0 نظر / 19 بازدید