ITALIANI 

 اين مطلب را سرکار خانم نازنين زاغری ترجمه کرده اند که از ايشانممنون هستم

البته شکل صحيح  تلفظ  کلمه 

پوگليا  پوليا است .عبارت درست به جای کلمه ماشا.. که ايشان به کار برده اند نز د ايتالياييهاُ بزن به چوب ُاست. در مورد اختراعات ايتالياييها که کم نيستند در ذهنتان داشته باشيد که مخترع راديو آقايُ مارکونيُ اهل ايتاليا بو د . به هر حال مقاله خوبی است آن را بخوانيد .خودم هم در آينده ان شاا.. در مورد نکات اين مقاله مطالبی  تهيه ميکنم. 

دنیای مردم ایتالیا

 ترجمه نازنينزاغري: اينجا ايتالياست، كشوري با فرهنگ و سنتي خاص و مردمي خونگرم ودوست داشتني كه تمام زندگي شان در تقسيم شادي ها با آنهايي كه دوستشان دارند خلاصهمي شود، غذايي دلچسب و خوش طعم، غروبي نارنجي و دل انگيز و يا شايد لطيفه اي كهبتوان با آن حتي براي يك لحظه هم كه شده خنده را بر لب ها ميهمان ساخت. ايتاليايي ها اساسا آدم هاي شوخ طبع و بذله گويي هستند و بسياري از آنها در اينحرفه تبحر بسياري دارند. ساكنين جنوب ايتاليا جمله معروفي دارند كه مي گويد: «روزيكه در آن خنده نباشد به بطالت گذشته است. »

ايتاليا تنوع بي همتا و بي مانندي دارد كه در هيچ كجاي دنيا به اين اندازه ديده نمي شود. انواع نوشيدني ها و غذاهاي سنتي و معروف كه زبانزد خاص و عام هستند تقريبا اولين چيزي است كه با شنيدن نام اين كشور در ذهن تداعي مي شود. اما اين گوناگوني به همين جا ختم نشده تا معماري و طراحي بناهاي قديمي و كهن ايتاليا ادامه مي يابد. «پوگليا» منطقه خوش آب و هوايي در جنوب اين كشور است كه به دليل برخورداري از مناظر سرسبز و بسيار زيبا همراه با مزارع سنگ شور شده ساحلي و از همه مهم تر تاكستان ها و باغ هاي زيتون آوازه شهرتش تا آن سوي مرزها نيز كشيده شده است. روستاهاي قديمي بر جاي مانده از دوران قرون وسطي در اين منطقه با همان شكل و شمايل و كوچه هاي بادگير باريك و تودرتو كه زندگي سال ها پيش را به خوبي به تصوير مي كشد از ديگر نكات جذاب و ديدني پوگليا به شمار مي رود.  اگر يك بار در ميان كوچه پس كوچه هاي اين منطقه قدم زده باشيد حتما كافه ها و رستوران هاي كوچك نظر شما را هم به خود جلب كرده است، رستوران هاي روباز و ترياهايي كه قدم به قدم در خيابان هاي شهر خصوصا آنها كه به ميدان هاي اصلي و بازارها ختم مي شوند به چشم مي خورند و از آنجا كه ايتاليايي ها مردمان مهمان نواز و بامحبتي هستند دعوت يك دوست، آن هم در غروبي دلچسب و به يادماندني در رستوران يا كافه اي كوچك و يا در برخي موارد به منزل براي صرف يك فنجان قهوه، چاي و يا دسر از عادات اصلي مردم اين منطقه به شمار مي آيد و آنها تقريبا بيشتر ساعات اوقات فراغت خود را در چنين محافلي سپري مي نمايند.

و اما معماري بي نظير اين كشور كه با داشتن بناهاي تاريخي بسيار كهن خدمت بسزايي در به ثبت رسيدن نام آن در كتب تاريخي داشته و البته تلاش شهرسازي و شهرداري را نيز نبايد از نظر دور داشت. ساختمان ها و بناهاي قديمي در اشكال، اندازه ها و رنگ هاي متفاوتي كه در اكثر آنها طاق هاي قوس دار و ستون هاي استوار ديده مي شود به خيابان هاي شهر رنگ و بوي خاصي مي بخشند. يكي از شاخص ترين خصوصيات معماري ايتاليا هماهنگي بافت منازل و ساختمان هايي است كه در يك محدوده خاص به چشم مي خورد به طوري كه در نگاهي سطحي و اوليه از خيابان ها ناهمگوني ساختمان ها چشم را آزار نمي دهد. در شهرهاي بسياري از اين كشور قانون ساخت وساز به كلي مطرود شده و تعمير و بازسازي آن هم فقط در معماري داخلي تنها حق ساكنين اين شهرها به شمار مي آيد. هيچ كس حق ندارد بدون كسب اجازه از مراجع قانوني و شهرسازي در تركيب بناي خارجي ساختمان ها، از خانه هاي مسكوني گرفته تا هتل ها، كتابخانه ها، بيمارستان ها و ديگر مكان هاي عمومي تغييري ايجاد نموده و يا براي ساخت ساختماني جديد بناي قبلي را به كلي ويران نمايد. همين امر و بلكه سخت گيري هايي از اين دست باعث گرديده در بافت شهري ناهمگوني و عدم هماهنگي به وجود نيايد.  شكلات هاي شيرين با مغز كوپتا، تلفيقي از بادام و عسل، انواع خوراك بره و گوشت اسب، ماهي تنوري شده با حلزون هاي آب پز، پيتزا با طعم هاي مختلف، لازانيا و اسپاگتي كه با سس هاي مخصوص ايتاليايي سرو مي شوند، همه و همه هنر دست آشپزهاي زيردست ايتاليايي است كه در آشپزي هيچ كس به گردشان هم نمي رسد.

در مورد عقايد و اعتقادات مردم اين كشور بد نيست بدانيد كه ايتاليايي ها در برخي موارد تا حد زيادي خرافاتي هستند. «چشم زدن و يا چشم شور داشتن» در ميان مردم اين كشور بسيار متداول و رايج است و در زبان ايتاليايي از آن با نام «فاچينو» ياد مي شود. كودكان مهم ترين قربانيان اين تفكر نخ نما شده هستند. ايتاليايي ها بر اين باورند كه اگر به طور مثال به كودك زيبايي برخوردي نبايد فراموش كني كه به دنبال تعريف و تمجيد حتما «ماشاء الله» بگويي، وگرنه ممكن است آن كودك چشم خورده، مريض شود و يا بميرد! يكي ديگر از باورهاي آميخته به خرافات مردم اين كشور روح خبيثي با نام «لورو» است كه شبانه به سراغ آدم ها رفته آن ها را مي ترساند. تخصص وي در به صدا در آوردن ظروف آشپزخانه و به هم كوبيدن كاسه و بشقاب هاست كه در برخي موارد سري هم به اتاق هاي خواب مي زند و به شكل بختك خفتگان را مي آزارد.  تب فوتبال در اين كشور ميان طرفداران آن خصوصا قشر جوان بسيار تند و همه گير بوده، بازيكنان محبوب به نام فوتبال ايتاليا را به قهرماناني افسانه اي مبدل مي سازد. چنين عشقي به اين ورزش مشوق و پشتيبان هميشگي تيم هاي مشهور و معروف ايتاليا به سوي فتح قله هاي طلايي فوتبال بوده است. از آنجا كه ايتاليايي ها به سر و وضع و نوع پوشش خود اهميت زيادي مي دهند صنعت پوشاك اين كشور در زمينه نساجي و همين طور شيوه پوشش هاي مختلف كه امروزه از آن با نام «مد» ياد مي شود پيشرفت به سزايي داشته و با حريف ديرينه خود، فرانسه، در رقابتي تنگاتنگ به سر مي برد.

در آخر بد نيست بدانيد كه بسياري از لوازم روزمره و پيش پاافتاده اي كه امروزه در فعاليت هاي روزمره خود از آنها استفاده مي كنيم توسط ايتاليايي ها ابداع شده اند، از جمله آن ها مي توان به شيشه پنجره اشاره كرد كه ابداع آن به 2400 سال پيش باز مي گردد! ايتاليايي ها نخستين كساني بودند كه در بهينه سازي خيابان هاي خود از سنگ فرش استفاده كردند. همين طور مي توان آن ها را مخترعين شمع هاي تزئيني و قفل هاي فلزي به شمار آورد. ابداع اولين روزنامه يوميه در سال 59 قبل از تولد حضرت مسيح توسط روميان ساكن روم انجام گرفت. رومي ها 1900 سال پيش براي اولين بار مدارس دولتي را در اين كشور پايه گذاري كردند. در سال 1100 ميلادي «چنگال» توسط مخترعي از توسكاني ابداع شد. قريب به 700 سال پيش ايده استفاده از «عينك هاي» طبي در ميان ايتاليايي ها به منصه ظهور رسيد. در حدود 400 سال بعد، يعني سال 1700 ميلادي «باتولومئو كريستوفوري»، اهل ايتاليا نخستين پيانو را با ابتدايي ترين لوازم ممكن ساخت. شايد خالي از لطف نباشد اگر بدانيد كه مبدع پنير «پارمزان» و «موزارلا» كه امروزه در بسياري از فروشگاه ها به وفور ديده مي شوند و مصارف بسيار زيادي هم دارند نيز از ميان ايتاليايي ها بودند!

 

/ 1 نظر / 26 بازدید
NIma

I Know..Italy IS JUST THE BEST... I think i have to start thinking of a ticket....Dont you think so??l