ایتالیا می‌تواند یک نماینده دیگر به اسکار معرفی کند

آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک امریکا روز جمعه اعلام کرد نماینده سینمای ایتالیا برای شرکت در بخش اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان حایز شرایط آکادمی نشده و به همین دلیل نمی‌تواند در این بخش شرکت کند"خصوصی" به کارگردانی ساورینو کاستانتزو داستان یک خانواده فلسطینی را روایت می‌کند که ناچار به زندگی با سربازان اسراییلی در خانه خود هستند. با اینکه حدود چهار پنجم اعضای آکادمی فیلم ایتالیا رأی به حضور این فیلم در بخش اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان داده بودند، اما از آنجا که بیشتر دیالوگ‌های "خصوصی" به سه زبان عربی، عبری و انگلیسی است، آکادمی اسکار آن را نماینده ایتالیا در این بخش ندانست.
جان پاولیک، سخنگوی آکادمی اسکار، در این باره گفت: "تمامی فیلم‌های حاضر در بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان باید به زبان اصلی کشور شرکت‌کننده باشند. برای شرکت در این بخش باید همه قوانین را در نظر گرفت تا تعداد فیلم‌ها به یک رقم منطقی برسد. اگر اینطور نبود که هر سال تعداد فیلم‌های حایز شرایط از 50 یا 60 فیلم بیشتر می‌شد."
البته ایتالیا می‌تواند یک نامزد دیگر برای شرکت در این بخش به آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک معرفی کند و "خصوصی" در رشته‌های دیگر شرکت داده خواهد شد. گفته می‌شود "راهنمای عشق" به کارگردانی جووانی ورونسی که در انتخاب اولیه پس از "خصوصی" قرار گرفت، بیشترین شانس را برای معرفی شدن به اسکار به عنوان نماینده سینمای ایتالیا در بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان دارد.
"خصوصی" در جشنواره فیلم لوکارنو سال 2004 برنده جایزه اصلی شد و جایزه بهترین بازیگر مرد را برای محمد بکری به ارمغان آورد. لوکیشن‌های اصلی این فیلم که بر اساس داستانی واقعی ساخته شده، در مناطق اشغالی سرزمین فلسطین و جنوب ایتالیا بوده است. "خصوصی" آخرین فیلم مهمی است که از شرکت در بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان اسکار بازمی‌ماند. پیش از این فیلم‌هایی چون "لیلیا برای همیشه" و "مبارز" از این رقابت بازمانده بودند. "لیلیا" فیلمی سوئدی بود به زبان روسی و "مبارز" فیلمی بریتانیایی به زبان هندی.

/ 0 نظر / 19 بازدید