چند خبر

 

ایرانی‌هایی که برای وطن‌شان خواندند

پایان اجراهای گروه موسیقی سنتی در ایتالیا

 

گروه موسیقی سنتی فاخته در شهرهای رم، میلان و ترامویِ ایتالیا قطعات مختلفی را از موسیقی ایرانی به هنردوستان و موسیقی دوستان ایتالیایی عرضه کردند.

گروه فاخته به‌سرپرستی رضا موسوی‌زاده ابتدا در روز چهارشنبه 19 تیر در قالب جشنواره‌ی فرهنگی و هنری شهر تاریخی تِرامو واقع در شمال‌غربی ایتالیا به اجرای برنامه پرداخت. در این برنامه اشعار حافظ شیرازی با خواندن پروفسور "جووانی ماریا درمه" استاد برجسته دانشگاه ناپل و حافظ شناس ایتالیایی و همراهی رضا موسوی‌زاده اجرا شد. گروه فاخته همچنین روز یکشنبه 23 تیر نیز در قالب مراسم جشنی که از‌سوی سرکنسولگری ایران در شهر میلان ایتالیا و با همکاری رایزنی فرهنگی ایران به مناسبت ولادت حضرت امیرالمومنین علی (ع) و روز پدر برگزار شد، برنامه اجرا کرد که گفته می‌شود مورد استقبال ایرانیان مقیم شمال این کشور و ایتالیایی‌ها قرار گرفت. گروه موسیقی فاخته در ادامه برنامه‌های خود در ایتالیا روز سه شنبه 25 تیر در محل ویلّا ماریا رجینا در شهر رم، پایتخت ایتالیا به مدت حدود دو ساعت برنامه اجرا کردند و قطعه "وطن" هم با استقبال حاضران روبه‌رو شد. گروه فاخته که به دعوت و همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به ایتالیا آمده بود، در برنامه‌های خود در ایتالیا قطعاتی مانند سرّ نهان، مطرب غم‌ها، عشق نواز، غباری در بیابان، رنگین کمان در دستگاه‌های مختلف را به‌صورت بی‌کلام و هم‌خوان اجرا کرد. رضا موسوی‌زاده (سرپرست و سه تار)، هاله وزیری (خواننده)، پژمان پارس‌مهر (سنتور)، کیوان علی‌محمدی (دف)، امیرحسین نعمت‌الهی (کمانچه) اعضای گروه فاخته بودند که در ایتالیا به هنرنمایی پرداختند.

---

انتقادات لاریجانی در دیدار آخر سفیر ایتالیا

رئیس مجلس شورای اسلامی از برخی موضعگیری‌های دولت جدید ایتالیا انتقاد کرد و گفت: به بارو ما، ایتالیا که روابط تاریخی بسیار نزدیکی با ایرانیان داشته و امروز هم حجم گسترده‌ای مبادلات اقتصادی با ما دارد، نباید به گونه‌ای موضعگیری کند که موجب سوءتفاهم شود.

علی لاریجانی بعدازظهر سه‌شنبه با «روبروتو توسکانو»، سفیر ایتالیا در تهران، در پایان مأموریت پنج ساله خود در جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار، نخست سفیر ایتالیا انتخاب لاریجانی به ریاست مجلس شورای اسلامی را تبریک گفت و برای وی آرزوی موفقیت کرد. همچنین در این دیدار، رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشترکات تاریخی دو کشور، مناسبات کنونی تهران و رم، به ویژه در زمینه اقتصادی را مثبت ارزیایی کرد و گفت: در حال حاضر مناسبات اقتصادی در سطح بالایی میان دو کشور وجود دارد که با همکاری طرفین می‌تواند گسترده‌تر شود.

وی در ادامه با اشاره به سابقه همکاری‌های منطقه‌ای بین ایران و ایتالیا، آمادگی تهران را برای ادامه این‌گونه همکاری‌ها اعلام کرد. لاریجانی در پایان بر نقش کارساز روابط پارلمانی در گسترش مناسبات همه جانبه میان دو کشور تأکید کرد و آمادگی مجلس شورای اسلامی را برای تداوم و توسعه همکاری‌های پارلمانی با ایتالیا اعلام نمود. در ادامه این دیدار، سفیر ایتالیا در تهران نیز با تأیید نظرات رئیس مجلس شورای اسلامی درباره مناسبات دو کشور اظهار داشت: نزدیکی و علاقه ایتالیا به ایران، صرفا به دلایل تاریخی نیست، بلکه از واقعیات امروز ایران سرچشمه گرفته است که نقش بسیار مهمی در امنیت منطقه دارد. وی در همین راستا افزود: ایتالیا همواره در سازمان‌های بین‌المللی به نقش مهم و راهگشای تهران در حل مسائل منطقه ای به ویژه بحران‌های موجود در عراق و افغانستان، تأکید کرده است. توسکانو در ادامه بر استمرار مناسبات اقتصادی دو کشور به ویژه در زمینه انرژی تأکید کرد و گفت: در ایتالیا به رغم تغییر دولت‌ها، تداوم روابط سازنده با ایران همواره اولویت داشته است. سفیر ایتالیا در تهران، در پایان سخنانش، همکاری‌های پارلمانی موجود میان مجالس ایران و ایتالیا را بسیار مثبت و راهگشا ارزیابی کرد و با تأکید بر علاقه کشورش به مناسبات پارلمانی با مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: همکاری‌های پارلمانی بسیار کارساز است و در بسیاری از موارد که دولتها به بن بست می‌رسند، پارلمان‌ها راهگشا هستند.

---

دو ایرانی به اتهام کلاهبرداری از گردشگران درایتالیا دستگیر شدند

دو تبعه ایرانی در ایتالیا به اتهام کلاهبرداری از گردشگران خارجی دستگیر شدند. روزنامه ایتالیایی کوریره دلاسرا روز دوشنبه نوشت : دو ایرانی سابقه دار ‪ ۲۲و ‪ ۲۴ساله ساکن شهرک کاستل ولتورنو در جنوب ایتالیا ، در حوالی واتیکان دستگیر شدند. این دو ایرانی که خود را به گردشگران ژاپنی به عنوان پلیس ویژه معرفی می‌کردند ، پس از ارائه یک کارت عکس دار تقلبی با حرکتی ماهرانه پول ، گذرنامه و کارت‌های اعتباری آنها را ربوده و سپس از آنجا دور می‌شدند. ماموران پلیس رم پس از شکایات متعدد گردشگرانی که مورد دزدی قرار می گرفتند به گشت زنی در منطقه پرداخته و موفق به دستگیری این دو تن شدند. کوریره دلاسرا می‌افزاید: کلاهبرداری از گردشگران در مرکز شهر قبلا تخصص افراد سابقه دار تبعه رومانی بود ، اما به نظر می‌رسد سابقه داران ایران نیز به این روش دزدی روی آورده‌اند . احتمال اینکه این دو ایرانی شریک جرم داشته باشند نیز هست و پلیس در حال بررسی و تحقیق در این‌باره می‌باشد.

--------

فشار رسمی بر ائمه مساجد ایتالیا برای به رسمیت شناختن اسرائیل

یک وزیر ایتالیایی به شیوه ای عجیب امامان جماعت را در کشورش تهدید کرد در صورتی که آنها رژیم اسرائیل را به رسمیت نشناسد، باید از شغل خود کناره گیری کنند.

"آندرا روچی" وزیر امور اروپایی دولت ایتالیا اعلام کرد که باید اقداماتی اتخاذ شود تا اینکه امامان جماعت و ناظران مساجد در ایتالیا، اسرائیل را به رسمیت بشناسند.

وی گفت :"ما باید آنها را مجبور کنیم یا اینکه اسرائیل را به رسمیت بشناسند و یا اینکه شغل خود را رها کنند".

امامان جماعت در اروپا، قشرهایی عمدتاً از مهاجران کشورهای دیگر اسلامی هستند و این گروه صرفاً به فعالیتهای اسلامی مشغول هستند و حال اینکه در خواست این وزیر ایتالیایی برای شناسایی اسرائیل اقدامی سیاسی به شمار می رود.بر اساس آمار اعلام شده در سال 2006 میلادی ، اروپا 50 میلیون و 700 هزار نفر مسلمان را در خود جای داده که این رقم 93/6 درصد از جمعیت 7/731 میلیون نفری اروپا را به خود اختصادص داده است.ایتالیا کشوری است که در جنوب اروپا و هم مرز با کشورهای اسلامی شمال آفریقا قرار دارد و این کشور با جمعیتی نزدیک به 57 میلیون و 470 هزار و 274 میلیون نفر جمعیت؛ 574 هزار و 603 نفر مسلمان را در خود جای داده که این میزان یک درصد از جمعیت کل این کشور را تشکیل می دهد.

---------

 مراسم بزرگداشت حافظ در ایتالیا 

مراسم بزرگداشت حافظ ، شاعر بزرگ و پرآوازه ایران در شهر ترامو ایتالیا برگزار شد.

در آغاز این مراسم که به ابتکار مسئولان فرهنگی شهرترامو و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در رم برگزار شد، گروهی از هنرمندان ایتالیایی با الهام از اشعار حافظ، به اجرای نمایش پرداختند . همچنین هنرمندان ایرانی و ایتالیایی اشعار برگزیده دیوان حافظ را به زبان های فارسی و ایتالیایی به همراه موسیقی اصیل ایرانی برای حاضران قرائت کردند.

جانی کیودی ، شهردار ترامو ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این مراسم گفت : ما از اینکه امروز میزبان شب شعر حافظ، شاعر مشهور و بلند اوازه ایران هستیم به خود می بالیم. پرفسور جووانی ماریا درمه ، استاد برجسته دانشگاه ناپل و حافظ شناس معروف ایتالیایی نیز در این مراسم زندگینامه و پیام اشعار این شاعر بزرگ ایرانی را برای حاضرین تشریح کرد. وی گفت حافظ یکی از شخصیت های فرهنگی بزرگ ایران و جهان است. پرفسور درمه با اشاره به حضور شمار زیادی از علاقمندان ایتالیایی به فرهنگ ایران در این مراسم گفت من از اینکه می بینم افراد زیادی برای اشنایی بیشتر با حافظ شیرازی و شنیدن اشعار وی به اینجا امده اند بسیار خوشحال هستم. در این مراسم علی رضا اسماعیلی رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا جزواتی از اشعار و غزلیات حافظ به زبان ایتالیایی را به شرکت کنندگان در مراسم اهدا کرد.

-----------

گزارش آماری روزنامه لارپوبلیکا از مساجد و مراکز اسلامی ایتالیا

در ایتالیا ‪ ۷۳۵باب مسجد و مرکز اسلامی وجود دارد که اکثر آنها در مناطق جنوبی و شمالی این کشور مستقر و متمرکز هستند. روزنامه ایتالیایی لارپوبلیکا با درج این مطلب نوشت: در استان جنوبی سیسیل ‪ ۳۸باب و در استان شمالی لومباردیا نیز ‪ ۳۱باب مرکز اسلامی و مسجد وجود دارد که بیشترین تمرکز مساجد در این کشور محسوب می‌شوند. در استان‌های شمالی ونتو ‪ ۲۳باب، امیلیا رومانیا ‪ ۲۲باب، توسکانا ‪۱۸باب، پیه مونته ‪ ۱۳باب و واله دآاوستا یک باب مرکز اسلامی وجود دارد. در استان‌های جنوبی کالابریا ‪ ۲۲باب، کامپانیا ‪ ۱۸باب و پولیا ‪ ۱۱باب و در استان‌های مرکزی لاتزیو ‪ ۲۰باب، مارکه ‪ ۱۳باب و مولیزه نیز یک باب مرکز اسلامی فعالیت دارند. همچنین ‪ ۱۵۸مدرسه اسلامی در این کشور فعالیت می‌کنند و شمار مسلمانان مقیم ایتالیا نیز به یک میلیون و ‪ ۹هزار و ‪ ۲۳نفر ( براساس آمار سال ‪۲۰۰۵ ) می‌رسد که خود معادل یک و چهار دهم درصد جمعیت ایتالیا می‌باشد. شمار مسلمانانی که ملیت ایتالیایی پذیرفته‌اند به ‪ ۵۰هزار نفر می‌رسد و شمار ایتالیایی‌هایی که به دین اسلام گرویده اند، به حدود ‪ ۱۰هزار نفر می‌رسد. شمار مساجد و مراکز اسلامی در ایتالیا از ‪ ۴۲۰باب در سال ‪ ۲۰۰۱به ‪۷۳۵باب در ‪ ۲۰۰۷میلادی افزایش پیدا کرده و همچنان رو به رشد است .

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 28 بازدید