فابریتزیو دِ آندره: ترانه سرای آنارشیست

 

ترانه های بسیار زیبای "فابریتزیو د آندره" (18 فوریه ی 1940 – 11 ژانویه ی 199) برای من قشنگ ترین ترانه های ایتالیایی هستند ! و شاید ترانه ی " Bocca Di Rosa"  زیبا ترین و معروف ترین ،اثر او باشد .

مطلب زیر ،کار "گروه فرهنگ ایتالیا " ی سایت "انسان شناسی و فرهنگ "است که ارایه می شود:

 فابریتزیو دِ آندره: ترانه سرای آنارشیست

در میان چهره های هنری تاریخ معاصر ایتالیا، فابریتزیو د  آندره (Fabrizio de André) مکانی شاخص دارد. اوج فعالیت های  هنری موسیقیایی او در سال های 1958 تا 1997 بود و در این هنگام در اوج شهرت و محبوبیت مردمی قرار داشت، هر چند این شهرت کمتر از مرزهای ایتالیا عبور کردند. دآندره که از نظر اجتماعی و سیاسی ، انسانی والا، ضد قدرت و آنارشیست بود، تمام قدرت هنری خود را در خدمت دفاع از محروم ترین اقشار جامعه مدرن و مبارزه با  موقعیت های سخت حیات انسانی قرار داده بود.

موسیقی  د آندره به شدت تحت تاثیر  فرهنگ عامه ایتالیا قرار داشت و در عین حال از ترانه سرایان فرانسوی با سبک های هنری و  مکاتب فکری مشابه به ویژه از ژاک برسنس (Jacques Brassens) و لئو فره (Léo ferré) و از میان خوانندگان و ترانه سرایان انگلیسی زبان از  لئونارد کوهن (Leonard Cohen) و باب دیلان (Bob Dylan) متاثر بود.

ترانه های  د آندره بسیار خوش آهنگ و شیرین هستند و اشعار او از زیباترین اشعار زبان ایتالیایی به شمار می آیند. امروز بیش از بیست سال پس از درگذشت وی، در ایتالیا و سایر کشورها هر چه بیشتر د آندره را به عنوان یکی از بزرگترین شاعران زبان ایتالیایی معاصر می شناسند و مشروعیت او به مثابه هنرمندی بزرگ به تثبیت رسیده است. نام گزاری  ده ها موسسه فرهنگی به یاد او و تجلیل و برگزاری مراسم یادبود و بازخوانی اشعار و ترانه های او در ایتالیا و در سراسر جهان  شاهدی بر این ادعاست.

دی آندره در اوج شهرت و شکوفایی کار خود در سن 59 سالگی به دلیل  ابتلا به سرطان ریه درگذشت.

منبع:http://anthropology.ir/node/10612

/ 1 نظر / 152 بازدید
وبلاگ امید

با سلام و تبریک سال نو و عید باستانی نوروز ممنون از لطف تون و ممنون بابت تبادل لینک با آرزوی سالی همراه با تندرستی شادکامی و نیکبختی برای شما و خانواده محترم و همه ایرانیان مسلمانان و فارسی زبانان جهان و به امید اخبار و اتفاقات خوب و خوش برای امسال و هر سال همیشه موفق باشید و انشاا... این وب قدیمی و زیبای شما باز هم مطالب خوب خود را ثبت کند و باز هم به روز شود با توجه با علاقه زیاد هموطنان ایرانی به تاریخ و فرهنگ و جاذبه های گردشگری کشوری مانند ایتالیا .. یا علی[گل][لبخند]