ایتالیا و ...


 

 

POMPEI

 پمپی

یکی از جاهایی که حتما وقتی به ایتالیا میرورید باید و باید ببینید شهر پمپی است این شهر در نزدیکی شهر ناپل قرار دارد آنچه که امروز بازدیدکنندگان فراوانی را به این منطقه می کشاند بقایای یک شهر یا تمدنی بسیارقدیمی ایتالیا است که از زیر آوارها و گداذه ها خارج شده است .بقایایی که حتی به قرن هشتم قبل از میلاد بازمی گردد.در سال 62 بعد از میلاد زمین لرزه ی مهیبی خسارات جدی به این شهر وارد نمود اما در 24 اوت سال 79 با فوران آتشفشان وزوویو پمپی تماما به زیر گداذه ها مدفون شد پمپی وسعت 24 هکتر و جمعیت آن حدود بیست هزار نفر بوده است .

در نیمه قرن هجدهم کاوشها شروع شدند و حدود سه پنجم این شهر از زیر گداذه ها بیرون آمده است از نظر باستان شناسی پمپی یکی از مهمترن سایت ها بشمار میرود چرا که تحقیق در آن میتواند ناگفته های زیادی از زندگی رومیان باستان را مشخص نماید .

من بارها به این مکان رفته ام و واقعا هر بار هم برایم جالب و جذاب بوده است در اين مکان چندين معبد /دو آمفی تاتر بزرگ /حمام های عمومی / تجارتخانه ها يمعروف /غذا خوری / آسياب خانه های افراد معروف و خيلی چيزهای واقعا جالب و ديدنی را ميتوان ديد .برای من شعارهای انتخاباتی آن دوران که هنوز بر روی ديوارها  و سيستم آب لوله کشی آن که هنوز وجود دارند بسيار جالب است در بدو ورود راهنماهای فراوانی در آنجا منتظر بينندگان هستند که می توانند با استادی تمام به زبان های مختلف شما را راهنمايی نمايند . از چيزهای جالب ديگر اينجا وجود بقاقيای آدم ها و حيواناتی است که به همان شکل که از بين رفته اند را ميتوان ديدد به علاوه بسياری از آثار به جا مانده را ميتوان در موزه ناپل ديد .

از آنجا که تعريف و توصيف اين مکان زمان زيادی ميطلبد تنها دو سايا ت از خيل بی شمار سايتهای مربوط به پمپی را برايتان ذکر کرده ام که اگر مايل بوديد به آنها سری بزنيد .

 

 

 

 

 

 

 

برای اینکه تقریبا همه چیز را در مورد پمپی بدانید به این سایت ها حتما سری بزنید

http://www.thecolefamily.com/italy/pompeii/

http://www.pompeisepolta.com/english/home.htm

 

 


reza

 

 

GUARDIAَََ SAN FRAMONDI

گوارديا سن فراموندی

شهر سينه زنان و زنجير زنان

بيش از ۹۹ درصد مردم ايتاليا کاتوليک هستند . در ايتاليا مراسم و آيين های مذهبی و ملی فراوانی که عموما منطقه ای هستند با شکوه تمام برگزار می شود و غالبا به قديس آن منطقه که حامی و نگهبان مردم و ديارشان است اختصاص دارد و تقريبا همگان در آن حضور فعال و جدی دارند .به تمامی ايام ويژه در ايتاليا عيد( FESTA ) اطلاق ميشود .

يکی از اين مراسم پرشور و جذاب مراسمی است که در منطقه ی سن گوارديا فراموندی برگزار می شود .سن گوارديا فراموندی در واقع يک قصبه ی قرون وسطايی در فاصله ۶۰ کيلومتری ناپل با جمعيتی حدود ۶۰۰۰۰ نفر است .اين شهر بسيار قديمی و زيبا است .خود کلمه گوارديا به معنای نگهبان و سن فراموندی به احتمال زياد نام قوم يا خانواده ای است که ا در اين منطقه زندگی ميکرده اند .اين شهر به شهر سينه زنان و زنجير زنان معروف است چرا که هر هفت سال يک بار در آخرين هفته های ماه اوت برای بزرگداشت حضرت مريم (س) که در اين ناحيه به آسونتا معروف است مراسم سينه زنی و زنجير زنی به

نام توبه برگزار می شود .اين مراسم آميزه ای از عرفان و فولکلور است که توسط چهار محله ی شهر به نام های محله ی صليب/محله ی پورتلا/ محله ی ميدان و محله ی چشمه با شکوه هر چه تمام تر اجرا ميشود در کنار هزاران مجسمه و شمايل و لباسهای ی و ابزاری که حکايت های انجيل (عهد عتيق و جديد) را بطور زنده به نمايش ميگذارد ۸۰۰ نفر با لباس سفيد و نقاب بر چهره که تنها چشمان هويدا هستند و نام باتنتی به آنها اطلاق ميشود با ابزاری که از چوب پنبه و ميخ و سوزن درست شده و زنجير به پشت و سينه ی خود می زنند تا وقتی که خون جاری شود تعداد ميخ ها در اين ابزار ۳۳ عدد به تعداد سال های عمر حضرت مسيح(ع) است اين باتنتی ها در يک دست صليب و در دست ديگر اين وسيله ی عزاداری را حمل می کنند .اين مراسم از روز دوشنبه تا يکشنبه طول ميکشد و در نهايت در روز يکشنبه با تجمع تمام چهار محله و همگان در جلوی کليسای اصلی شهر و در مقابل چشمان حدود ۱۵۰ هزار تماشاچی داخلی و خارجی آخرين مراحل خود را .می گذراند اين مراسم بيش از ۴ قرن قدمت دارد و آخرين آن در ماه اوت ۲۰۰۳ برگزار شد

 ..

 

 

 

 برای عکسهای بيشتر

 http://www.deldonno.com/sette.htm

 

 

 

 


reza

 

 

il 2 giugno è la
FESTA DELLA REPUBBLICA

 

 دوم ژوئن  (دوازدهم خرداد)

     دوم ژوئن برابر با دوازدهم خرداد  روز ملی ایتالیا است در سال 1946 بدننبال یک همه پرسی مردم ایتالیا به نظام جمهوری رای دادنددر آن روز تمام افراد بالای 21 سال و  حتی زنان که از رای دادن تا آن زمان محروم بودند با 9  / 50درصد آراء  به جمهوری رای دادند و شاه امانوئل اول به پرتغال تبعید شد . ايتاليا قبل از آن تاريخ همواره دارای انواع حکومت های محلی و دوکی و پادشاهی و غیره بود گه آن روز فصل جديد و نوينی در تاريخ اين کشور کهن باز شد.

     از سال 1948 این روز به عنوان یکی از روزهای جشن ملی در این کشور گرامی داشته می شود و  نیروهای مسلح به انجام رزه میپ ردازند .این جشن در ابتدا تنها در شهر رم برگزار می شد اما در سال های بعد با تحولات دیگر در ایتالیا این جشن ملی به صورت سراسری برگزار می گرديد .

 

      از سال 1977 بدلیل مخارج بالا این جشن برگزار نشد اما دوباره پس از24  سال  يعنی در سال ۲۰۰۲ ميلادی به دستور رییس جمهور وقت یعنی آقايُ کارلو اتزلیو چامپی ُ دوباره گرامی داشته شد و مراسم ويژه برپا گرديد.

 نشان کشور ایتالیا

-- ستاره: از علائم قدیمی ایتالیا

--چرخ دنده فولادی :معرف فعالیت و کار.  

--شاخه زیتون: نشان  صلح .

-- شاخه بلوط : نشان قدرت و شرافت  .

به علاوه زیتون و بلوط نمونه هایی از گونه های گیاهی فراوان و تییک ایتالیایی هستند .

 

 با پرچم و سرود ملی ايتاليا بنام سرود ُمامليُ آشنا شويد .

http://www.thenationalanthems.com/stati/italy.htm

 

 عکس هایی از مراسم سال 2002

 

 

 

 


reza

 

 

 

 

carabinieri

 

شهربانی چی

     در ایتالیا مثل همه جا پلیس های جورواجوری وجود دارند مثلا،پليس معمولی پلیس مالی پلیس گمرک پلیس راهنمايی  و رانندگی و .... بالاخره شهربانی قدیم خودمان یا ،ُکارابی نيه ری ُ(در واقع نتونستم معادل مناسب و دقيقی برای اين کلمه پيدا کنم )،.این مطلب رو داشته باشید تا بگم که ایتالیاییها مردمی هستن که جوک و لطیفه و از این جور چیزها زیاد میسازن و میگن. برای اهالی  شهرهای مختلف / قشر روستایی و ... و یکی از سوژه های اصلی جوک های ایتالیایی همین شهربانی چی های بیچاره و زحمت کش این مملکت هستن که اون ها رو مظهر حماقت و کودنی و ... میدونن .و یه دنیا جوک براشون میسازن . خودم کتابهای زیادی جوک فقط راجع به این قشر دیدم .

 ( در گذشته کلمهُ قرابین ُبه معنی یک نوع تفنگ  در زبان فارسی وجود داشت که همین کلمه ُکارابینُُ بوده است با اين حساب شايد بتوان اين نوع پليس را تفنگچی !!! معنی کرد)

ساده ترین جوکی که در مورد اون ها میگن اینه که :سوال مشه :ميدونی چرا روی ماشین کارابی نيه ری ها مینویسن 112(شماره تلفن این نوع پلیس)طرف جواب میده نه اون یکی میگه روی ماشین مینویسن 1 و 1 و 2 یعنی یک نفر راننده جلو یک نفر کنار راننده جلو و دو نفر هم عقب چون اگه این رو ننویسن !!هر چهار تای آونا  میرن  یا جلو مینشینن یا عقب .و يا گفته میشه : چرا روی در ماشین کلمه ی ُکارابی نيه ری ُ  نوشته شده ؟ و جواب اینه که: چون اين پليس ها بداونن  از ُدرُ باید سوار شون  و الا از صندوق عقب سوار میشن !!!! .

اين هم يه نمونه از ماشيناشون↓

چند نمونه از این جوک ها را با ترجمه براتون پیدا کرده ام :

 

"Come si fa a bruciare le orecchie ad un carabiniere?". "Gli si telefona mentre sta stirando!".

چطور میشه گوش یه ُکارابی نيه ريُ  رو سوزوند ؟ جواب: وقتی داره ااطو میکنه

"Quante sono le barzellette sui carabinieri?" "Due, tutte le altre sono storie vere!"

چند تا جوک در مورد ُکارابی نيه ريُ ها  وجود داره ؟ جواب : دو تا ! بقیه حکايت ها  واقعی  هستن

Un carabiniere e sua moglie decidono di adottare un figlio. Vanno in Cambogia e scelgono un piccolo cambogiano di pochi mesi. Tornati in Italia si recano a Napoli dove ha sede l’Istituto di Lingue Orientali e chiedono al Direttore di poter frequentare i corsi di lingua khmer.

"Come mai? " chiede il Direttore. E il carabiniere: "Abbiamo adottato un piccolo cambogiano. Fra poco incomincerà a parlare e vorremmo capire che cosa dice! ".

 

یه ُ کارابی نيه ری ُ  و زنش تصمیم میگیرن  یه بچه رو به فرزندی قبول کنن . میرن کامبوج  و  یه بچه ی چند ماهه ی کامبوجیایی رو اانتخاب میکنن .پس از بازگشت به ایتالیا میرن به شهر ناپل به موسسه زبانهای شرقی و از مدیر اون موسسه درخواست ثبت نام در کلاسهای زبان خمری میکنن.Ψ∑ مدیر موسسه سوال میکنه :واسه چی میخواین زبون خمری یاد بگیرين ؟ و ُکارا بی نيه ريُ ی  جواب میده: یه بچه کامبوجیایی قبول کردیم و چند وقت دیگه شروع به حرف زدن میکنه و ما باید بفهمیم که چی میگه!!!

به هر حال از همه ی کسانی که برای امنیت و ارامش مردم زحمت میکشن ممنون هستم . !!.


reza

 

سن مارینو

san marino

ُسن مارینو   ُاسم یک جمهوری توی ایتالیا ست !! عجیبه نه؟ ولی واقعیت داره این جمهوری کوچولو در قسمت شمال شرق ایتالیا یعنی توی خاک خود ایتالیا قرار گرفته البته انقدری که به نظر من اومده بود کل این جمهوری روی یک تپه قرار گرفته تمام خیابوناش پر از هتل و مغازه های یادگار و سوغات فروشی هستن و همه جا توریست میبینی البته این جمهوری ویزا و از این چیزها نمیخواد. مردمش هم طرز خاصی حرف نمیزنن به همون زبون ایتالیایی !چیزهای جالبی که برای من اين کشور داشت این بود که اگر چه ادم از ایتالیا خارج نشده و تو همون جا است ولی در بدو ورود(به این تپه) میبینی که پلیس ها و پلاک ماشینها عوض میشن .ديدنی های اين مملکت رو ميشه با بالا رفتن از جاده ی پيچ در پيچش و نهايتاُ در سطح صاف بالای تپه نظاره کرد .از اون بالا ديد خوبی داره .

پرچم سن مارينو ؛ 

نقشه سن مارينو ؛

 

پس از واتیکان و موناکو "سن مارینو "کوچکترین جمهوری اروپا است چنین ادعا میشود که این کشور قدیمی ترین جمهوری دنیا است..برخی معتقدند که بنايانگذار  این کشور یک سنگ کار مسحی به نام"مارینوس" Marinus در 301 میلادی بوده است وسعت ان تنها 2ا61/ کیلومتر مربع است  این کشور کوچک که تنها منبع طبیعی ان سنگ ساختمانی است همیشه پذیرای توریست است و میتوان گفت که منبع اصلی درآمد آن همین توریستها هستند جمعیت آن کمتر از 29 هزار نفر است دین مردم آن کاتولیک رومی و از نزاد ایتالیایی هستند اقتصاد اين کشور که تابعی از ايتاليا است برپايه ی توريسم بانکداری نساجی لوازم الکترونيکی سراميک و شراب است .نوع حکومتُ جمهوری مستقلُ و پایتخت آن هم سن مارینو است که به 9 شهرداری تقسیم میشود .روز ملی این کشور سوم سپتامبر مصادف با روز استقلال آن یعنی سوم سپتامبر سال 301 میلادی است سن مارینو در کنار تمام تشکیلات کشور  حدود 10 حزب سیاسی هم دارد پول رایج در این کشور یورو است که قبلا لیر سن مارینو بود (البته  لیر ایتالیا رایج ترین پول در انجا بود).

 

 

 

 

 


reza

علاقمندان به زبان و فرهنگ ایتالیا مي توانند در اين وبلاگ اطلاعات و اخباري در مورد فرهنگ،  تاریخ، هنر (موسيقي، سينما، تئاتر) و ... را ببينند.


صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
پست الكترونيك

نویسندگان
reza


آرشیو من
آبان ٩٢
شهریور ٩٢
آبان ٩۱
امرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
دی ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
بهمن ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
بهمن ۸۳
دی ۸۳
آبان ۸۳
مهر ۸۳
شهریور ۸۳
امرداد ۸۳
تیر ۸۳
خرداد ۸۳
اردیبهشت ۸۳


لینک دوستان
ایتالیا و زبان ایتالیایی
فرانسه
ايتاليا و فرهنگ
در باره ايتاليا
ترجمه ترانه های ايتاليايی
تحصيل و زندگي در ايتاليا
فرهاد پزشکی
رنگين کمان
ایتالیا,ایتالیایی برای تو ...
نورچشم يکی از دوستان
حلقه ی گمشده
آميگو
ASSOCIAZIONE IMAM MAHDI
رادیو ایتالیایی
انار
ایکرو /ایتالیایی
shia-islam
ilpuroislam
بی بی بارونی
آموزش زبان ایتالیایی
اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران و ایتالیا
/شورتکات تو ایتالی Shortcut Italy
خیگول
111
Italian
فراتر از کلوسیوم
iran.it
خاطرات دبستانی غلی همان نورچشمی فرانسه
اتفاقات روز مره ...
وبلاگ امید


 


آمار وبلاگ


وبلاگ فارسی
  RSS 2.0